کدخبر: 7225 - تاریخ انتشار: ١١ شهريور ١٣٩١، ١٢:٢٧
خاطره ای از آیت الله بروجردی از زبان شاگردش /
بار سنگین پنج ریال سهم امام یک باربر بر دوش آیت الله بروجردی + تصاویر
یک باربر یک عمر، بار مردم را به دوش کشید ولی بار این ده ریال را به دوش من انداخت و منِ آیت الله بروجردی باید سنگینی یک تومان یک باربر را به دوش بگیرم و در مسیر صحیح خرج کنم.

اصفهان فردا: آیت الله یزدی که از شاگردان آیت الله العظمی بروجردی، مرجع عالیقدر تشیع بوده در بخش هایی از سخنرانی خود در مهدیه اصفهان به ذکر خاطراتی از حساسیت آیت الله بروجردی در مصرف سهم امام اشاره کرد.

 آیت الله یزدی که سخنران اصلی سومین اجلاس مهدیه های کشور در اصفهان بود، در بخش هایی از سخنرانی خود در مورد دریافت و مصرف سهم امام گفت: در مصرف سهم امام، موانع مختلف فکری وجود دارد. سهم امام را به چه کسی می توان داد و کجا می توان مصرف کرد؟ امام حاضر است و وجود دارد، سهم امام را کجا باید مصرف کنیم؟ به اعتقاد علما سهم امام باید در مرضی امام مصرف شود. یعنی جایی که امام راضی است و باید با استدلال این رضایت را کشف کرد.
 
بار سنگین سهم امام بر دوش آیت الله بروجردی
 
به گزارش اصفهان فردا، وی که از شاگردان آیت الله بروجردی است، به ذکر خاطره ای از این مرجع عالیقدر عالم تشیع پرداخت و گفت: از آیت الله بروجردی شنیدم که ایشان در مجلسی در خصوص سهم امام چنین خاطره ای تعریف کردند "وقتی در راه می آمدم یک باربری جلوی مرا گرفت و 10 ریال به من داد و گفت: نصف این مبلغ سهم امام و نصف دیگر سهم سادات است. یک باربر یک عمر، بار مردم را به دوش کشید ولی بار این ده ریال را به دوش من انداخت و منِ آیت الله بروجردی باید سنگینی یک تومان یک باربر را به دوش بگیرم و در مسیر صحیح خرج کنم.”
 

توصیه آیت الله بروجردی به روحانیون در مصرف سهم امام
 
آیت الله یزدی در بخش دیگر سخنان خود، به توضیح لزوم مصرف سهم امام در مرضی امام زمان(عج) از زبان آیت الله بروجردی خطاب به روحانیون اشاره کرد و گفت: "مثل این است که صاحبخانه سفر رفته و خانه و پول های روی طاقچه خانه را به فردی می سپارد و می‌گوید این پول ها مال من است و شما اینجا هستید و بالاخره کارهای جز را هم به همین فرد سپرده است. این آقا اینجا نشسته و اتفاقاً باران گرفته و سقف را دارد خراب می کند. حال اگر این فرد بگوید صاحب خانه که نگفته تصرف کرده و تعمیر کنم و تعمیری که با مبلغی اندک می توانست انجام گیرد و جلوی ضرر به خانه را بگیرد، اکنون خسارت سنگینی به بار آورد. آیا صاحب خانه وقتی برگشت، نمی‌گوید: انسان عاقل، این پول من بود نباید خرج خانه من می‌کردی که ویران نشود ؟ نمی‌گوید تو چطور جانشین من بودی؟ قطعا ماخذه می کند.

آیت الله بروجردی نصیحت می کرد و می گفت: مراقب باشید، شما روحانی هستید. اگر خانه امام زمان در حال خراب شدن است نمی توانید بنشینید و تماشا کنید و وظیفه شما، نگه داشتن این خانه است.
آیت الله یزدی در ادامه خاطرنشان کرد: در مساله وجوهات، مرضی امام را همه لازم دانسته اند. باید سهم امام هرجا به نفع اسلام و نگه دار بنیان اسلام است خرج شود که این مرضی امام ممکن است زمانی ساخت حوزه علمیه، چاپ کتاب، پژوهش، صرف کردن در امور مسلمین و ... باشد که همه این ها بستگی به تشخیص مرجع تقلید دارد که آیا در مرضی امام زمان(عج) است یا خیر؟


 

نظرات کاربران
نام:
پست الکترونیک:
نظر/پیام: